21 lutego 2009

miska inkrustowana z czarnej gliny

Miska z czarnej gliny (naprawdę z bardzo ciemnobrązowej), inkrustowana gliną białą.
Szkliwiona wewnątrz, nałożone najpierw szkliwo "red effect" a na nie nałożone jest szkliwo "citrus". Na oba szkliwa nałożone szkliwo transparentne.



4 komentarze:

  1. Przepiękna. Na zewnatrz i wewnatrz. A dlaczego jeszcze szkliwo transparentne w srodku?

    OdpowiedzUsuń
  2. Z trzech przyczyn: 1/ te kolorowe szkliwa zawierają 0,03% kadmu i nie powinny stykać się z żywnością z uwagi na uwalnianie tego kadmu. Szkliwo transparentne ma atest na konatkt z żywnością. Położone na wierzchu ma wiązać to, co uwalnia szkliwo kolorowe.
    2. Akurat te kolorowe szkliwa wymagają grubszej warstwy bo się inaczej przepalają. Szkliwo transparentne pogrubia warstwę, a jest nieco tańsze niż kolorowe.
    3. "Citrus" strasznie płynie przy grubszej warstwie, a też się przepala przy zbyt cienkiej. Więc transparentne zwiększa grubość, a nie płynie tak bardzo.
    Jak się czerwone przepala możesz zobaczyć na tych czerwonych miskach wycinanych i dużej misce z kulek. A jak spływaz citrus możesz zobaczyć na kubku nr 2, przy czym kubek nr 3 (czerwony) miał położoną taką samą ilość szkliwa.

    OdpowiedzUsuń
  3. aha :) ale co do pierwszego - wlasnie wiem ze zawieraja kadm i nie uzywam go wobec tego do prac, ktore mają mieć kontakt z żywnością. (ja akurat mam mandaryn z tej serii). Czy jestes pewny ze zastosowanie tego bezbarwnego na wierzchu przed tymi zwiazkami uchroni? Bo szkliwa mieszaja sie podczas wypalu przeciez? Podobno nawet jak inna praca jest w tym samym piecu, ktora pokryta jest szkliwem, zawierajacym dajmy na to olow...czy inną trutkę... to nie powinna byc wypalana jednym wypalem z rzeczami przeznaczonymi do kontaktu z zywnoscia - tak slyszalam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Zastanawiałem się nad tymi kwestiami Aby się upewnić zadałem pytanie na forum:
    http://artceramik.eu/FORUM/viewtopic.php?p=4300#4300

    OdpowiedzUsuń